10 naravnih sestavin za nego kože

Živimo v dobi, ko se vse bolj zavedamo, kakšne sestavine so v izdelkih, ki jih zaužijemo ali nanašamo na svojo kožo. V zapisu 10 naravnih sestavin za nego kože boste izvedeli s katerimi naravnimi sestavinami negovati telo in kakšen vpliv imajo na telo kemikalije. 10 naravnih sestavin za nego kože Verjetno veste, da konvencionalni izdelki za nego kože vsebujejo zelo veliko kemikalij, ki lahko vašemu telesu naredijo nepopravljivo škodo.

Privoščimo koži najboljše [ 10 Naravnih sestavin za nego kože ]

Na izbiro imamo široko paleto naravnih sestavin, ki bodo negovala našo kožo. Če želimo sebi najboljše, naj ima naravna kozmetika vedno prednost pred konvencionalno. Oglejte si seznam najpogostejših 10 naravnih sestavin za nego kože.

1. Kokosovo olje

Kokosovo olje je verjetno najbolj znano olje za nego kože. Uporabljamo pa ga lahko tudi v kuhinji, saj je odlično za peko slaščic. Kokosovo olje deluje kot naraven antibiotik in je odlična pomoč pri odpravi bakterij, glivic in virusov s površja kože. Učinkovit naj bi bil tudi v boju z dermatitisom. Lokalni nanos kokosovega olja na kožo lahko povzroči blagodejne učinke na površju naše kože. Koža začne odstranjevati odmrle celice s površja in tkivo se začne obnavljati.

2. Hidrolat vrtnice

Hidrolat nastane kot stranski produkt pri pridelavi eteričnega olja. Hidrolat vrtnice vsebuje veliko vitaminov in antioksidantov. Ima antibakterijske, antiseptične in protivnetne lastnosti. Zelo dobro deluje pri vseh tipih kože. Hidrolat vrtnice je zelo učinkovita naravna sestavina za lepoto in zdravje naše kože. Uporabimo ga lahko za nego suhe in razdražene kože, kot tudi pri negi aken. Razdraženo kožo osveži in pomiri. Odlično deluje proti staranju kože. Kožo zmehča, osveži in jo pomladi ter ji povrne zdrav naraven sijaj.
Aloe vera

3. Olje jojobe

Olje jojobe je tekoči vosek, ki zelo spominja na naravno maščobo kože (sebum). Olje jojobe je najbolj znano po svojih vlažilnih lastnostih. Koži dodaja vlago, pri tem pa je ne masti. Graditi pomaga kislinski plašč kože in uravnava njen pH, ki kožo ščiti pred škodljivimi bakterijami.   V primerjavi z ostalimi rastlinskimi olji, je jojobino olje zelo stabilno. Olje je brez vonja in je odlično za nego kože. Jojobino olje ima izvrstne vlažilne lastnosti in je sestavina mnogih kozmetičnih izdelkov. Poleg tega pa ima tudi druge koristi za zdravje kože. Ima proti glivično, antibakterijsko in protivnetno delovanje. Bogato je z antioksidanti, z vitamini in minerali, ki podpirajo zdravje kože. Olje je zelo varno za uporabo, saj je tako nežno, da ga lahko uporabljajo tudi otroci.  

4. Aloe vera

Med 10 naravnih sestavin za nego kože seveda spada tudi Aloe vera, ki je eno od vsestranskih naravnih sestavin za nego kože. Opečeno in poškodovano kožo pomiri in jo obnovi. Ima protivnetno delovanje in je bogato z vitamini, z aminokislinami in s proteini. Aloe vera gel je odlično sredstvo za pomiritev kože po sončnih opeklinah in po pikih žuželk. Z njim lahko namažemo naše lase in srbeče, razdraženo lasišče.

5. Šipkovo olje

O šipkovem olju ste zagotovo že slišali mnogo pozitivnega! Če je vaša koža poškodovana, imate pigmentacije ali brazgotine, je šipkovo olje odlična rešitev. Šipkovo olje je zelo hranilno olje, ki je odlično za nego suhe in zrele kože, odpravlja gubice in nahrani opečeno kožo od sonca. Šipkovo olje lahko uporabljate tudi za nogo nohtov.

6. Ricinusovo olje

Ricinusovo olje je naravna sestavina, ki ima veliko dobrih pozitivnih učinkov na zdravje kože in las. Vsebuje ricinoleinsko kislino, ki
Šipkovo olje iz ekološke pridelave
pomaga izboljšati prekrvavitev lasišča in s tem nahraniti lasne mešičke.   Tudi s tem oljem izboljšate vlažnost kože. Koža ga dobro prenaša, olje pa se hitro vpije.

7. Arganovo olje

Arganovo olje je bogato z esencialnimi maščobnimi kislinami, antioksidanti in vitaminom E. Slednjega vsebuje pet krat več kot olivno olje. Olje je odlično v boju proti gubicam in zmanjšuje videz drobnih brazgotin in strij ter poveča njeno elastičnost.  Zelo dobro deluje tudi pri obnovi kože, poškodovane od sončnih opeklin. Arganovo olje je zelo pogosta naravna sestavina vlažilnih krem in krem za nego kože proti staranju.

8. Olje grozdnih pečk

Eno od priljubljenih naravnih olj za nego kože je tudi olje grozdnih pečk. Tako kot ostala olja, je tudi to olje bogato z antioksidanti in z linolno kislino. Linolna kislina je odlična za zmanjševanje aken in zadržuje vlago v koži. Olje grozdnih pečk je nekomedogeno (ne maši por) in se lahko uporablja tudi pri najbolj občutljivi koži. Olje ima protivnetne lastnosti in je odlična nega za kožo, ki je nagnjena k aknam. Vsebuje tudi močne antioksidante, ki obnavljajo kožo, ki je poškodovana od sonca ali za nego starostnih peg. Najboljše pri tem olju je to, da se hitro vpije in ne pušča mastnih madežev. Ko ga nanesete, se enostavno posuši, zato je dobra podlaga za ličenje.

9. Eterično olje sandalovine

To eterično olje umiri vnetja na koži, saj učinkovito zavira razmnoževanje bakterij. Eterično olje vedno nanašamo razredčeno v baznem olju.
Semena ricinusovega olja
Po navadi je to mandljevo olje. Za nego kože uporabimo približno dve ali tri kapljice eteričnega olja sandalovine, ki ga zmešamo z 180 ml mandljevega olja.  

10. Eterično olje čajevca

Eterično olje čajevca je eno od najbolj poznanih eteričnih olj pri nas. Deluje močno protivnetno, protimikrobno in proti glivično. Točkovno ga lahko nanesete neposredno na kožo. Uporabljate ga lahko za zdravljenje mnogih manjših težav, kot so razna manjša vnetja, mozolji, pordelosti na koži,…

Vpliv kemikalij na našo kožo?

Koža je naš največji organ, tako po teži kot po površini in ščiti notranjost telesa.  Sestavljena je iz vrhnjice (epidermis), usnjice (dermis) in podkožja. Epidermis ali vrhnjica je zunanja plast in deluje kot ščit za notranjost telesa. Usnjica ali dermis je zgrajena iz elastičnega in čvrstega tkiva in je najmočnejša plast kože. Nahaja se tik pod epidermisom. Pod dermisom se nahaja podkožje, ki zagotavlja izolacijo kože. Nekatere kemikalije imajo sposobnost da z lahkoto preidejo vsa kožna tkiva in se vsrkajo v telo. Te sestavine so lahko motilci hormonov, ki se jih povezuje tudi z raznimi težkimi boleznimi (rakom), lahko povzročajo alergične reakcije ali razne izpuščaje na koži.

Katerim sestavinam za nego kože se moramo izogibati

Sestavinam, ki so zdravju škodljive, se moramo popolnoma izogniti, saj prodirajo v kožo in lahko dolgoročno povzročijo telesu škodo. To so umetna barvila, konzervansi, aromatična sredstva,… Sebi moramo privoščiti samo najboljše. Zato je bolje, da konvencionalno kozmetiko zamenjajo proizvajalci, ki izdelujejo naravno kozmetiko. Ena takih je npr. Lavera kozmetika, ki je resnično prava, naravna negovalna kozmetika. Oglejte si 5 sestavin, ki se jim morate v celoti izogniti:

1. Butil, etil paraben, propil in metil.

To so umetni konzervansi, ki so zelo poceni, dodajajo pa jih v vso konvencionalno kozmetiko. Te snovi so strupene in lahko povzročijo alergijske reakcije na koži.

2. Sintetična barvila

Večina teh snovi je strupenih in izdelana iz katrana. Povezujejo jih celo z nastankom raka. Na embalažah so navedeni kot D-C ali FD-C, katerim sledi številka barve.

3. Sintetične dišave

Na etiketah pogosto zasledimo napis „dišave“ . To je lahko katera od več kot 200 sintetičnih in strupenih sestavin, ki jih dodajajo konvencionalni kozmetiki. Te sestavine lahko povzročijo glavobol, izpuščaje, draženje kože in še mnogo več.

4. DEA – dietanolamin / TEA – trietanolamin

To so sestavine, ki jih uporabljajo za uravnavanje pH ravnovesja. Te kemikalije so strupene in lahko povzročijo suhost kože in las ter težave z očmi.

5. Behentrimonijev klorid

To je amonijakova spojina, ki je zelo strupena. Če jo zaužijete, je lahko za vas usodna.

Zaključek in viri

Torej, ko boste naslednjič nakupovali izdelke za nego kože ali las se spomnite na blog zapis: 10 naravnih sestavin za nego kože. Ne pozabite, da imajo naravne sestavine vedno prednost pred ostalimi in da je zdrava prehrana osnova zdravega življenja.